Parningsstationer

Visingsö

Öppettider:  6 maj – 19 augusti
Drönarmödrar med stor genetisk bredd,
hög andel ren Ligustica och goda VSH-egenskaper
Avgift: 60 kr per utsatt drottning för medlem i Ligusticabiodlarna.
80 kr per utsatt drottning för övriga.
Ansvarig: Lars Forsberg, lars.forsberg@ligustica.se, 073-051 71 56

– Kassetterna ska vara drönarfria.
– Kassetterna ska åtföljas av friskintyg.
– Alla slags kassetter tas emot.

Hallands Väderö​

Öppettider: Öppnar lördagen 28 maj, därefter varje tisdag från 6 juni t.o.m. 1 augusti.
Drönarstam: Ammelund 3
Avgift: 80 kr för medlem. 100 kr för icke medlem.
Ansvariga: Lars Thorsson. lars.thorsson@ligustica.se
0705-86 39 99
James Brockie james.brockie@ligustica.se
0708-45 05 77

Parningsplatser

Dillön

Öppettider: 31 maj – 14 augusti
Drönarmödrarna har en bred genetisk bas och
ger därför bra Bruksdrottningar.
Avgift : 20 kr per parad drottning.
Ansvarig: Peter Uhr peter.uhr@ligustica.se 073-334 33 56 

Länk till karta

Smörsund på Koön, Marstrand

Öppettider: 31 maj – 30 augusti
Drönarstam: Drönarmödrar från Bernt Bernhardsson i Vaggeryd, parade på Hallands Väderö.
Avgift: 10 kr per drottning. 20 kr per drottning om man inte är medlem i Södra Inlands drottningodlarklubb.
Ansvarig: Jan Eriksson jan.eriksson@ligustica.se
0768-48 10 77, 0303-526 41
Aktiviteter: I år så firas Smörsundsdagen den 19 maj med start klockan 18.00.

Brunstorps Gård Huskvarna

Öppettider: onsdagskvällar under säsongen då du kan hämta larver
ställa ut kassetter och hämta erfarenhet från erfarna mentorer.
Pris: Ingen avgift för parning av drottningar.
Ansvarig: Krister Linnell krister.linnell@ligustica.se 070-198 11 17

 Länk till karta

Hunneberg

Öppettider: Ring för info.
Drönarmödrar: Börjar säsongen med hög andel Ligustica.
Därefter drönare efter VSH-bin från Bert Thrybom
Avgift: 50 kr per parad drottning.
Ansvarig: Bernt Carlsson,
bernt.carlsson@ligustica.se 070-563 51 83

Hunnebergs siluett från öster. Foto: Arkivbild

Mollön

Öppettider: onsdagar v 23 – 34
Ansvarig:
Bernt Olsson bernt.olsson@ligustica.se 076-059 82 63
Endast SBR-kassetter eller kassetter där full drönarkontroll kan utföras.

Berghem, Marks kommun

Öppettider: Onsdagar 15.30 – 18.00. Andra tider ring för info.
Drönarmödrar: Kommer till största delen att vara drottningar parade på Hallands Väderö.
Avgift: 40 kr per parad drottning.
Ansvarig: Pekka Saarelainen
pekka.saarelainen@ligustica.se 070-626 41 12

Länk till karta

Senast uppdaterad 2023-03-29