Parningsstationer

Visingsö

Öppettider: 7 maj – 18 augusti
Drönarmödrar med stor genetisk bredd,
hög andel ren Ligustica och goda VSH-egenskaper
Avgift: medlem i Ligusticagruppen: 60 kr per utsatt drottning
övriga: 80 kr per utsatt drottning
Ansvarig: Lars Forsberg, lars.forsberg@ligustica.se, 073-051 71 56

– Kassetterna ska vara drönarfria.
– Kassetterna ska åtföljas av friskintyg.
– Alla slags kassetter tas emot.

Hallands Väderö​

Öppettider: Öppnar tisdagen 24 maj.
Stänger efter överenskommelse med stationsansvariga
Drönarstam: Fyra Drottning parade på Hallands Väderö 2021 efter drottning från Jan Eriksson (Koön) 2017. Även den parad på Hallands Väderö. Bina myckae lugna och har från 2017 varit ett av våra bästa samhällen.
Kommer att kallas LTN – Sv 6:17

Avgift: 80 kr för medlem. 100 kr för icke medlem.
Betalas till pg 838 9267-9
Ansvariga: Lars Thorsson. lars.thorsson@ligustica.se
James Brockie james.brockie@ligustica.se 070-845 05 77
Heinrich Valtinat 0431-22 274

Dillön

Öppettider: 31 maj – 14 augusti
Drönarmödrarna har en bred genetisk bas och
ger därför bra Bruksdrottningar.

Avgift : 20 kr per parad drottning.
Ansvariga: Peter Uhr uhr.peter@ligustica.se 073-334 33 56

Koön

Öppettider: 31 maj – 30 augusti
Drönarstam: Åke Flood Borlänge och Ingemar Johansson Kode

Avgift: 10 kr, icke medlem 20 kr per Drottning
Ansvariga: Jan Eriksson 076-84 81 077

Brunstorps Gård Huskvarna

Öppettider: onsdagskvällar under säsongen då du kan hämta larver
ställa ut kassetter och hämta erfarenhet från erfarna mentorer.
Pris: Ingen avgift för parning av drottningar.
Ansvariga: Krister Linnell krister.linnell@ligustica.se 070-198 11 17

Hunneberg

Öppettider: Ring för info.
Drönarmödrar: Börjar säsongen med hög andel Ligustica.
Därefter drönare efter VSH-bin från Bert Thrybom

Avgift: 50 kr per parad drottning.
Ansvariga: Bernt Carlsson,
bernt.carlsson@ligustica.se 070-563 51 83

Hunnebergs siluett från öster. Foto: Arkivbild

Mollön

Öppettider: onsdagar v 23 – 34

Ansvarig:
Bernt Olsson bernt.olsson@ligustica.se 076-059 82 63
Endast SBR-kassetter eller kassetter där full drönarkontroll kan utföras.

Ny Parningsplats i Berghem Marks kommun

Öppettider: Ring för info.

Drönarmödrar: Kommer till största delen att vara drottningar parade på Hallands Väderö.

Avgift: 40 per parad drottning.

Ansvarig: Pekka Saarelainen
pekka .saarilainen@ligustica.se 070-408 09 17