Parningsstationer

Visingsö

Öppettider: 8 maj – 19 augusti
Drönarmödrar med stor genetisk bredd,
hög andel ren Ligustica och goda VSH-egenskaper
Avgift medlem i Ligusticagruppen: 60 kr per utsatt drottning
Avgift övriga: 80 kr per utsatt drottning
Ansvarig: Lars Forsberg, lars.forsberg@ligustica.se, 073-051 71 56

– Kassetterna ska vara drönarfria.
– Kassetterna ska åtföljas av friskintyg.
– Alla slags kassetter tas emot.

Hallands Väderö​

Öppettider: Öppnar tisdagen 26 maj.
Stänger efter överenskommelse med stationsansvariga
Drönarstam: Drottning från Örebro (SEÖ 19/7/12) Stig Engberger parad HVÖ 2014 Som hemparades 2016 i Kärra därefter parad 2017 HVÖ, 2019 parades den ??? ytterligare en gång på HVÖ.
Slutresultatet har blivit fantastiskt både vad gäller humör och samlariver.
Kostnad: 80 kr för medlem. 100 kr för icke medlem.
Betalas till pg 838 9267-9
Ansvariga: Heinrich Valtinat, 0431-22274
Lars Thorsson, 070-58 63 999 lasse.thorsson@ligustica.se

Dillön

Drönarmödrarna har en bred genetisk bas och
ger därför bra Bruksdrottningar.
Pris? 20 kr per parad drottning.
Ansvariga: Peter Uhr uhr.peter@ligustica.se 073-334 33 56

Koön

Öppettider: 1/6 – 31/8
Drönarstam: se Ligusticabladet 2020:3 Ska stå i klartext
Avgift: 10 kr, icke medlem 20 kr pr. Drottning
Ansvariga: Jan Eriksson, 0303-526 41

Brunstorps Gård Huskvarna

Öppettider: onsdagskvällar under säsongen då du kan hämta larver
ställa ut kassetter och hämta erfarenhet från erfarna mentorer.
Pris: Ingen avgift för parning av drottningar.
Ansvariga: Krister Linnell krister.linnell@ligustica.se 070-198 11 17

Hunneberg

Öppettider: Ring för info.
Drönarmödrar: Börjar säsongen med hög andel Ligustica
därefter drönare efter VSH-bin från Bert Thrybom
Avgift: 50 kr per parad drottning.
Ansvariga: Bernt Carlsson, 070-563 51 83
bernt.carlsson@ligustica.se

Hunnebergs siluett från öster. Foto: Arkivbild

Mollön

Öppettider: onsdagar v 23 – 34
Ansvarig: Georg Karlsson, 070-514 71 12 georg.karlsson@ligustica.se Bernt Ohlsson 0522-32 387 bernt.ohlsson@ligustica.se
Endast SBR-kassetter eller kassetter där full drönarkontroll kan utföras.